Dlaczego wybory w Georgii są tak ważne? Obecnie w Amerykańskim Senacie jest 52 Republikanów i 48 Demokratów, te wybory zdecydują która partia będzie dominująca przez następne 2 lata.

Wstępny wynik wczorajszych wyborów w Georgii to wygrana demokraty Rahpaela Warnocka, przeciwko Kelly Leoffler. Nadal trwa liczenie głosów i nie wiadomo jeszcze, czy prowadzi Jon Ossoff czy republikanin David Perude.

Wynik wyborów w Amerykańskim stanie Georgia zdecyduje o tym, która partia będzie miała przewagę w Senacie. 

Zgodnie z przepisami prawa wyborczego tego południowowschodniego stanu Ameryki, kandydaci muszą uzyskać ponad 50 procent głosów, aby wygrać wybory. 

Podczas listopadowej elekcji, nie udało się to nikomu, z ubiegających się o stanowisko senatora.

Jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ to właśnie mieszkańcy Georgii wybierając dzisiaj dwóch reprezentujących ich senatorów zadecydują, czy Republikanie utrzymają większość w senacie.

Kim są reprezentanci Georgii ubiegający się o miejsca w Senacie USA?

Republikanka Kelly Leoffler jest jedną z najbogatszych osób piastujących to stanowisko, jest współwłaścicielką między innymi Narodowego Zrzeszenia Koszykarek (WNBA). Wybrana na urząd przez Republikańskiego gubernatora Briana Kempa w grudniu 2019, po tym jak senator Johnny Isakson przeszedł na emeryturę. Czy jak podają inne źródła, zrezygnował z pełnienia obowiązków senatora ze względów zdrowotnych.

Demokrata Raphael Warnock jest pastorem w Ebenezer Baptist Church w Atlancie, w tym samym kościele, gdzie Dr Martin Luther King Jr przemawiał i wygłaszał kazania.

Natomiast Jon Ossoff jest twórcą filmów dokumentalnych i dziennikarzem śledczym, przegrał wybory w 2017 roku a teraz ponownie próbuje swoich szans.

W powtórnych wyborach startuje republikanin David Perdue, który ubiega się o reelekcję, a przeciwko niemu demokrata Jon Ossoff.

Kolejna dwójka to senator Kelly Leoffler, którą popiera prezydent Donald Trump a przeciwko niej startuje, Raphael Warnock.

Zarejestrowani mieszkańcy Georgii mogli zacząć głosować już 14 grudnia, wybory odbywają się także drogą korespondencyjną, dlatego na wyniki trzeba będzie poczekać kilka dni.

Małgorzata Schulz

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *