Dwa kamienne lwy stojące przed Cmentarzem Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt Lwowskich, zostały odsłonięte w zeszłym tygodniu. Od 2016 roku były one zasłonięte płytami paździerzowymi.

Premier Polski Mateusz Morawiecki pochwalił tę decyzję i stwierdził, że jest to sygnał dla wrogów Polski i Ukrainy. „Nic nas nie podzieli, jesteśmy zjednoczeni jak nigdy wcześniej” – skomentował. Ten patriotyczny gest wobec Polaków spotkał się z aprobatą innych polskich polityków i Polaków. 

Posągi kamiennych lwów przeszły długą historię po tym jak miasto Lwów nie było już pod polskim panowaniem. W 1971 r. zostały one wywiezione z cmentarza przez Sowietów, którzy wcześniej usunęli z nich patriotyczne napisy „Zawsze wierny” oraz „Tobie Polsko”. Dzięki Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie posągi powróciły na swoje miejsce w 2015 r. Trzy lata później zostały one niestety zakryte płytami paździerzowymi, po tym jak Rada Obwodu Lwowskiego zdecydowała o ich usunięciu, ponieważ symbolizowały okupację Lwowa przez Polaków. Odsłonięcie kamiennych lwów świadczy o postępie w stosunkach polsko-ukraińskich.

Dlaczego te posągi są tak ważne? Symbolizują one polskich żołnierzy walczących o Lwów oraz wschodnią Galicję, jak i również Polaków biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów przez wiele lat był polskim miastem, a po rozbiorach należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego i znajdował się w regionie Galicji. Po I wojnie światowej toczył się spór o to miasto. W 1918 r. nasi rodacy zwyciężyli w walce z Ukraińcami o kontrolę nad Lwowem. W 1920 r. Polacy walczyli o Lwów z Sowietami, którzy przegrali tę bitwę co scementowało kontrolę Polski nad miastem.  Cmentarz Obrońców Lwowa powstał dla upamiętnienia żołnierzy poległych we wcześniej wymienionych walkach i jest miejscem ich spoczynku. Obok obrońców Lwowa, zostali pochowani tam żołnierze amerykańscy i francuscy.

Cmentarz Orląt Lwowskich jest wydzieloną częścią cmentarza Łyczakowskiego. W czasie okupacji sowieckiej cmentarz Łyczakowski był zaniedbany, a w latach 70-tych został zrównany z ziemią. Jego odbudowę rozpoczęto w 1997 r., a większość nekropolii została zrehabilitowana w 2005 roku.

O bolesnych wydarzeniach w historycznych relacjach między Polakami a Ukraińcami dyskutuje się z trudem, ale jak pokazała nam wojna na Ukrainie, nasza przyjaźń jest większa i wraz z poprawą naszych obecnych stosunków łatwiej nam ostatecznie przebaczyć krzywdy z przeszłości. Nie możemy pozwolić, aby inni dzielili nasze narody. Wojna na Ukrainie pokazała kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Autorzy:

Klara Z. Wiśniewska, Administrator Narodowego Biura KPA

Małgorzata Margo Schulz Polish American Congress National Vice-President for Public Relations

Bartosz Morawski, stażysta ds. komunikacji w Narodowym Biurze KPA

Share This